Hogyan?

Forrás: Mekdsz Ötlettár (www.mekdsz.hu/otlettar)

(Változatok közti eltérés)
Aktuális változat (2007. szeptember 22., 14:49) (szerkesztés) (visszavonás)
 
(10 közbeeső változat nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
-
'''Alpontok:''' [[Hogyan?]] | [[Dalok, szövegek, akkordok]] | [[Tippek és tipikus hibák]]
+
<font size=1>Itt vagy most: [[Diákkörös alkalmak|Diákkörös alkalmak rovat]] >>> Dicsőítés'''</font><br>
 +
Alpontok: [[Dicsőítés|Kezdőoldal]] | [[Dicsőítés = életstílus]] | [[Hogyan?]] | [[Dalok, szövegek, akkordok]]
----
----
-
<font color="green">'''Miért is dicsőítjük Istent?''' </font>
 
-
 
-
*mert Isten igéje erre biztat (Zsolt. 150.)
 
-
*mert Isten szereti a dicsőítést
 
-
*mert az Úr méltó rá (Jel. 4,11.)
 
-
*mert a dicsőítésben erő van
 
-
*mert jó dolog dicsérni az Urat (Zsolt. 92,2.)
 
-
*mert erre lettünk teremtve
 
-
 
-
 
-
<font color="green">'''Mit jelent a dicsőítés?''' </font>
 
-
 
-
Azt, hogy '''Istent magasztaljuk, imádjuk, dicsérjük''':
 
-
 
-
*önmagáért, a tulajdonságai miatt (Ő a Megváltó, a Vigasztaló, Pártfogó, hatalmas, irgalmas és szerető Isten)
 
-
*és mindazért, amit értünk tett és tesz (Jézus által szabadok vagyunk, áldásokat és próbákat kapunk...)
 
-
*Isten azért teremtette az embert, hogy közösségben legyen vele, hogy rááraszthassa szeretetét. Az '''Istennel való közösség pont a dicsőítés során lesz érzékelhető''', mert ilyenkor Isten jelenlétébe lépünk: találkozik Isten Szent Szelleme az ember szellemvéel, a bűntelen a bűnössel, a végtelen a végessel.
 
-
*Megtapasztaljuk Isten szeretetét és átformáló erejét.
 
-
 
-
 
-
<font color="green">'''A dicsőítés mint életstílus''' </font>
 
-
 
-
Nemcsak a diákkörben, istentiszteleten vagy keresztény közösségekben dicsérhetjük Istent, és nem is kell ehhez feltétlenül zene (bár tény, hogy dicsőítés alatt leggyakrabban keresztény dalok éneklését értjük). A Biblia azt írja, hogy '''bárhol és bármikor dicsőíthetjük Istent''':
 
-
 
-
*örömeinkben (Jak. 5,13.)
 
-
*nehézségeinkben (Zsolt. 43.)
 
-
*mindenkor (Zsolt. 71,6.)
 
-
*belső szobánkban, a fekvőhelyünkön (Zsolt. 149,5.)
 
-
*gyülekezetben (Zsolt 22,23.)
 
-
*az egész világon (Zsolt. 96,3.)
 
-
 
-
 
-
'''Fontos a helyes hozzáállás!''' Talán nincs mindig motivációnk arra, hogy Istent dicsőítsük, de ne engedjük, hogy ez a kedélyállapotunktól függjön, ill. nem Istentől kell várnunk a kedvet ehhez - ne Tőle várjuk el, hogy "rávegyen" minket a dicsőítésre, ez '''a mi elhatározásunkon múlik'''.
 
-
 
-
Jó, ha minden reggel dicsőítjük az Urat, mert ez megadja az alaphangot a nap további részéhez.
 
-
 
-
'''Váljon életformánkká Isten dicsőítése!'''
 
<font color="green">'''Dicsőítés és dicsőítésvezetés a diákkörben''' </font>
<font color="green">'''Dicsőítés és dicsőítésvezetés a diákkörben''' </font>

Aktuális változat

Itt vagy most: Diákkörös alkalmak rovat >>> Dicsőítés
Alpontok: Kezdőoldal | Dicsőítés = életstílus | Hogyan? | Dalok, szövegek, akkordok



Dicsőítés és dicsőítésvezetés a diákkörben

Hamarosan itt dicsőítésvezetők személyes beszámolóit, ötleteit olvashatod!




A kreatív dicsőítés


Azért kreatív, mert a 150. zsoltár alapvetően determinálja keresztény gondolkodásunkat (l. Biblia), és dicsőítés alatt a hangszeres vagy anélküli éneklést értjük. Hogy miért gondolhatunk mégis bővítésre, és hogy hogyan alkalmazhatjuk a diákkörökben mindezt, erről szól ez a cikk.

Mielőtt bárkinek görcsbe rándulna a gyomra egy-egy dicsőítő alkalom megszervezésétől, vagy akár csak az alkalom eleji énekléstől, üljetek le páran, és készítsetek egy listát a "hozzávalókból"!

Mivel rendelkeztek? Ha vannak jó hangú embereitek, gitárosotok, látszólag előnyben vagytok, azonban talán érdemes elgondolkozni, hogy a dicsőítés nem hagyja-e hidegen a társaság azon részét, amely se gitározni, se énekelni nem tud.

A dicsőítés nem egy programpont, hanem neked személyesen szóló kérdés: hogyan tudod és szeretnéd kifejezni hódolatodat Istennek a közösség részeként? Tehát mindenkire figyeljetek a lista készítésekor.

A gitáron kívül rengeteg hangszer van, ami színesítheti, vagy akár pótolhatja a megszokott zenei hátteret: furulya, szájharmonika, cselló, vagy egyszerűen ritmusérzék a dobok különböző fajtáihoz, illetve a csörgetni való, üthető tárgyakhoz. Kérdezzétek ki jól az embereket, "ki miben tudós". Ha az énekhanggal gondjaitok vannak, énekelhettek felvett gyűjtemények segítségével. Vagy imádkozhattok komolyzene hallgatása közben. Valakinek a zenehallgatás többet jelent, mint az éneklés.

Ezek után már nyilvánvaló, hogy a többi művészeti ág is hasonló távlatokat ígér: képek, színek kivetítésével, kiállítás összeállításával egy-egy alkalomra azoknak nyújthattok segítséget (és feladatot), akiknek a vizualitás többet jelent a verbális kifejezésnél. Higgyétek el, óriási élmény lesz nekik megtapasztalni, hogy ők is dicsőíthetik Istent a tőle kapott ajándékukkal. Mindezt kiegészíthetik irodalmárok, akik közül valaki szívesen keres majd idézeteket, és lesz, aki arra kapott ajándékot, hogy felolvassa azokat akár zenei aláfestés mellett.

Ha kész a listátok, látni fogjátok az erőviszonyokat: mire kell nagyobb hangsúlyt helyezni, miben szorultok segítségre. Ezek után már "csak" szerkesztői munka következik, amire megint csak vannak alkalmas emberek: figyelni kell a dalok hangulatát, tartalmát, ahogy egymás után következnek, és ugyanígy a hozzájuk kapcsolódó műalkotásokat.

A dicsőítés fontos része Istennel való kapcsolatunknak. Teológiai fejtegetésekbe most nem bocsátkozom, de talán érdemes átgondolni a Biblia és a szakirodalom segítségével, mit is jelent pontosan ez a nagyon megszokott forma. Természetesen nem biztos, hogy lesz időtök minden alkalomra profin megszervezni mindent. De egy-egy részlettel, pici bővítéssel is tovább léptetek, az igazán nagy ívű alkotások pedig maradhatnak a hosszabb, kifejezetten dicsőítő alkalmakra. A fontos, hogy ismerjétek magatokat, legyetek így is egy test tagjai, ne akarjon mindenki kéz vagy láb lenni, és tartsátok edzésben a többi testrészt is! Minden tag a maga helyén dicséri az Urat.

Így legyen. Ámen.

Véghné Vastagh Noémi (Hírmondó, 2004. március)

vissza

Személyes eszközök