I have a dream - avagy célok a diákkörben

Forrás: Mekdsz Ötlettár (www.mekdsz.hu/otlettar)

A lap korábbi változatát látod, amilyen Nagyzsuzsi (Vita | Szerkesztései) 2006. szeptember 9., 09:56-kor történt szerkesztése után volt.

Alpontok: Bevezetés | A célhierarchia | Cél=probléma*(-1)



„A leadership a vezetői tevékenység olyan eleme, amely annak a módját keresi, hogyan tudja a vezető a szervezet tagjait a szervezeti célok megvalósítására mozgósítani” (BCE, szervezet- és vezetéselmélet előadás)

„Én tehát úgy futok, mint aki előtt nem bizonytalan a cél.” (Pál apostol)

„Elérjük céljait.” (MÁV)

Édesapám szerint az emberek gyakran összekeverik a célokat az eszközökkel. Merthogy a cél – definíciója szerint – egy kívánt állapot. Egy diákkörre alkalmazva például nem cél az, hogy ’evangélizáció’. Cél mondjuk 6500 megtérő. Nem cél az, hogy nagyokat beszélgessünk, legyen sok közös program. Cél az, hogy legyen egy jó közösség. Nem cél minél több embert elhívni az alkalmakra. Cél lehet az, hogy a létszám év végére 10%-kal magasabb legyen. Meg ilyenek. Oké, értjük, hogy a diákkörre vonatkozó állapotokat kell megneveznünk, és szükségesnek tartom, hogy a félévtervezéskor a célmeghatározás legyen az első. De mi a fontossági sorrend? Mennyire kell konkrét célokat megadnunk? Hiszen azt is mondhatnánk, hogy ezzel bekorlátozzuk Istent. De akkor hogy lehet Isten vezetésére bízni a dolgokat úgy, hogy közben nem sodródunk az eseményekkel?

Személyes eszközök