Kapunyitás

Forrás: Mekdsz Ötlettár (www.mekdsz.hu/otlettar)

(Változatok közti eltérés)
Aktuális változat (2009. július 29., 13:40) (szerkesztés) (visszavonás)
 
33. sor: 33. sor:
* Használjuk ki azt a lehetőséget, hogy minden diákkörnek van '''testvérdiákköre'''! Főleg egy kis diákkör esetében fontos, hogy a testvérdiákkörrel együtt meg tud szervezni olyan programokat is, amelyekhez nagyobb létszám szükséges.
* Használjuk ki azt a lehetőséget, hogy minden diákkörnek van '''testvérdiákköre'''! Főleg egy kis diákkör esetében fontos, hogy a testvérdiákkörrel együtt meg tud szervezni olyan programokat is, amelyekhez nagyobb létszám szükséges.
* Barátainkat, érdeklődő csoporttársainkat '''személyesen hívjuk el''' a diákkörös alkalmakra, evangelizációkra. Akár lehet szervezni olyan előadásokat is, amelyet maguk a diákkörösök tartanak, amelyre épp emiatt kíváncsiak lehetnek a csoporttársak. Ha valamilyen szakmai témáról beszélgetünk, akkor a nem hívők is több esélyt kapnak, hogy hozzászólhassanak az adott témához.
* Barátainkat, érdeklődő csoporttársainkat '''személyesen hívjuk el''' a diákkörös alkalmakra, evangelizációkra. Akár lehet szervezni olyan előadásokat is, amelyet maguk a diákkörösök tartanak, amelyre épp emiatt kíváncsiak lehetnek a csoporttársak. Ha valamilyen szakmai témáról beszélgetünk, akkor a nem hívők is több esélyt kapnak, hogy hozzászólhassanak az adott témához.
 +
* Fordított nap: az újak megtartásának, beintegrálásának egy érdekes, de pl. a közgázos diákkörben bevált eszköze, hogy az '''új diákkörösök vezessenek egy-egy alkalmat''' (pl. vezessenek csoportbeszélgetést, vagy pl. a BCE diákkör ezzel a módszerrel tett éjszakai túrát a Gellérthegyen... :)

Aktuális változat

Itt vagy most: Evangelizáció rovat >>> A közösség felkészülése
Alpontok: Kezdőlap | Közösségépítés | Készüljetek fel együtt! | Kánaáni - magyar szótár | Az újak, érdeklődők befogadása | Kapunyitás | Könyvek és előadások


Hogyan nyissuk ki a diákkör kapuit?

Ebben az alrovatban az evangelizáció előkészítő lépéseit nézzük meg egy olyan problémán keresztül, amely tapasztalataink szerint sok diákkört érint… Ez az alrovat szervesen kapcsolódik az előzőhöz, amely az új, érdeklődő diákok beintegrálásához adott néhány tanácsot. Ebben az alrovatban egy speciális problémára koncentrálunk.

A diákkörnek megvan az a „veszélye”, hogy a csapat erősödésével egy érdekes folyamat indulhat el: A diákkörben jó kapcsolatok alakulnak ki, megértik egymást a tagok, igazi, szoros barátságok fűződnek, a diákkör mindent együtt csinál, már-már egy keresztény baráti klub jellegét kezdi ölteni a társaság. A szilárd közösségi alap és a barátság természetesen nagyon lényeges dolog, a diákkör egyik kulcseleme! Azonban ha emiatt a diákkör túl belterjessé válik, annyira, hogy nehezen nyit az újak felé, akik időnként „betévednek” egy-egy alkalomra, akkor itt az ideje elgondolkodni: hogyan nyissuk ki a diákkör kapuit?

A következőkben a belterjesség feloldására, a diákkör népszerűsítésére, új emberek elérésére és az újak megtartására olvashattok tippeket. A közösség felkészülésének egy speciális oldalával foglalkozunk tehát, amelyben csapatépítés és a „kifelé nyitás” egyaránt megtalálható. Mindezek a jó evangelizációnak is fontos elemei.

A tippek összegyűjtésében segítségünkre voltak azok a diákkörösök, akik a 2008. április 4-6. között, Dunaföldváron megrendezett vezetőképző résztvevői voltak. Tehát itt olvashatjátok ötleteiket, köszönet érte!!!


A belterjesség feloldása

  • Először is, érdemes a diákkörben tudatosítani a problémát, hogy a tagok is érzik-e, hogy bezárkózott a diákkör, érzik-e a belterjesség hátrányait, beszélgessünk róla: felmerülhet, hogy túlságosan zártkörű a diákkör, amely emiatt nehezen fogadja be az új embereket, nehezen válik nyitottá az evangelizációra, esetleg klikkek alakultak ki, amelyeket nehéz „szétrobbantani”, a csapat nem mozdul eléggé az egyetem felé. Érdemes feltárni az okokat, és a lehetséges megoldásokat is (nemcsak az Ötlettár lent olvasható további tippjeire hagyatkozni. :)
  • Mielőtt konkrétan kinyitná a diákkör a kapukat, érdemes a „belterjesség kezelését” belülről elkezdeni:
  • A más említett klikkek „szétrobbantásának” többféle eszköze lehet: olyan játékokat játszani, melyek mindenkit megmozgatnak, lehetővé teszik, hogy a diákkör azon tagjai is megismerjék egymást, akiknek eddig nem sok kapcsolatuk volt egymással (pl. az egyik legnépszerűbb, remek közösségépítő játék az Activity). Remek játékötleteket találhattok továbbá a Diákkörös alkalmak Játékok alrovatában.
  • Jó dolog a diákköri imaéletbe bevezetni az imapározást (párok kijelölésével, esetleg sorsolással) – persze csak ha a diákkörösök is szívesen imádkoznak ebben a formában. Ez a közös imádság áldásai mellett azért is nagyon jó módszer, mert így olyan emberek kerülhetnek szorosabb kapcsolatba, akik nem egy „klikkbe” tartoznak. Az imapározásról bővebben olvashattok a Diákkörös alkalmak Imapárok / Imahármasok alrovatában.


Nyissuk ki a diákkör kapuit...

...avagy hogyan érjünk el új embereket, és hogyan tartsuk meg őket a diákkörben?

  • Egy közös diákkörös ebéd vagy egy közös diákkörös sportolás remek közösségépítő hatással bír, azonban csak így önmagában még erősíti is a belterjességet. De ha alkalmazzuk a „mindenki hozzon még egy embert” elvet, akkor ez máris egy remek lehetőség arra, hogy a nem diákkörös, vagy akár nem is hívő barátunkat kötetlen keretek között megismertessük a diákkör tagjaival, nagyobb kedvet teremtve arra, hogy ezután akár egy diákkörös alkalomra is eljöjjön. Ahol már nem mint teljesen új ember vesz majd részt, hanem egyből talál ismerősöket.
  • Az új emberek megtartásának egy alapvető eszköze – és valahogy mégsem sikerül – az, hogy a diákkörös alkalomra érkező új emberekhez menjünk oda, szólítsuk meg őket! Ne aggódjunk azon, hogy de hát miről beszélgessek én egy ismeretlennel…már néhány egyszerű, akár közhelyesnek is mondható kérdés, mint ’melyik évfolyamra jársz’, ’milyen szakos vagy’, stb. is csodákra képes.
  • Érdemes elmenni más diákszervezetek programjaira is, akár közösen, az egész diákkörrel. Ezzel egyrészt a diákkör is kimozdul a saját megszokott keretei közül, és bizony érdemes is nyitott szemmel járni, mert a többi diákszervezet is biztosan szervez olyan programokat, amelyek érdekesek a legtöbbünk számára. Nem beszélve arról, hogy új kapcsolatokat lehet kötni, és talán legközelebb a másik diákszervezet tagjai is ellátogatnak a mi programjainkra.
  • Használjuk ki azt a lehetőséget, hogy minden diákkörnek van testvérdiákköre! Főleg egy kis diákkör esetében fontos, hogy a testvérdiákkörrel együtt meg tud szervezni olyan programokat is, amelyekhez nagyobb létszám szükséges.
  • Barátainkat, érdeklődő csoporttársainkat személyesen hívjuk el a diákkörös alkalmakra, evangelizációkra. Akár lehet szervezni olyan előadásokat is, amelyet maguk a diákkörösök tartanak, amelyre épp emiatt kíváncsiak lehetnek a csoporttársak. Ha valamilyen szakmai témáról beszélgetünk, akkor a nem hívők is több esélyt kapnak, hogy hozzászólhassanak az adott témához.
  • Fordított nap: az újak megtartásának, beintegrálásának egy érdekes, de pl. a közgázos diákkörben bevált eszköze, hogy az új diákkörösök vezessenek egy-egy alkalmat (pl. vezessenek csoportbeszélgetést, vagy pl. a BCE diákkör ezzel a módszerrel tett éjszakai túrát a Gellérthegyen... :)
Személyes eszközök