Tuti tippek, tipikus hibák

Forrás: Mekdsz Ötlettár (www.mekdsz.hu/otlettar)

A lap korábbi változatát látod, amilyen Nagyzsuzsi (Vita | Szerkesztései) 2006. szeptember 12., 09:50-kor történt szerkesztése után volt.

Alpontok: Csali | Programötletek | Tuti tippek, tipikus hibák


Az elsős alkalom megszervezésekor és lebonyolításakor érdemes a következőkre fokozottan odafigyelni

  • Elnevezés: Ha "elsős napnak", "elsős estnek" esetleg "elsős alkalomnak" nevezzük, azt jelenti, hogy a felsőbbéves érdeklődők kevésbé érzik magukat megszólítva. Ha viszont mondjuk "nyitóestnek" nevezzük, az elsősök fogják kevésbé nekik szólónak érezni a programot. Szóval már ezen is érdemes elgondolkodni.
  • Nem lehet elégszer hangsúlyozni: tudatosítsuk a diákkörös tagsággal, hogy ne egymással foglalkozzanak, hanem "vegyüljenek" el az újak között, legyenek nyitottak, és beszélgessenek azokkal, akik először vannak a diákkörben. (Persze ez megint csak a sokfős diákkörök problémája.) Ne hagyjunk senkit egyedül! Akár megtehetjük azt is, hogy a diákkörös alkalom előtti napokban találkozzunk olyan régi diákkörösökkel, akikről úgy gondoljuk, hogy szívesen ismerkednek; hívjuk fel a figyelmüket arra, hogy újak jönnek, és kérjük fel őket, hogy figyeljenek rájuk.
  • A szervezett program nagyon fontos, de belép elsőst nem csak a látottak és hallottak fogják meg, hanem a személyes ismeretség. Ezért nagyon-nagyon fontos, hogy az alkalmon legyen lehetőség a kötetlen beszélgetésre, ismerkedésre. A legfontosabb, hogy már az elsős alkalmon be tudjon kicsit kapcsolódni a közösség vérkeringésébe, "ráérezzen az ízére", tehát be kell vonni az újakat
  • Szerepeljen minél több ember a diákkörből Célszerű leosztani a feladatokat (ismerkedős játék levezetése, áhítat tartása, zenélés, diákkör bemutatása, kisebb színdarab előadása stb.), így egyrészt az egész diákkör magáének érzi az elsős alkalmat, másrészt az újak is több embert megismerhetnek, és azt látják, hogy mindenki vállalhat feladatokat.
  • Adjunk körbe egy lapot az alkalom végefelé, hogy aki szeretné, hogy az információk eljussanak hozzá, esetleg fel szeretne iratkozni a levelezőlistánkra, az írja fel a nevét, és email címét, esetleg telefonszámát.
  • Ha a nyitóalkalomra már nagyjából összeállt a féléves program, akkor nagyon hasznos lehet azt kis papírokra kinyomtatva kiosztani, a diákkörös honlap elérhetőségével együtt, illetve a vezetők emailcímét, telefonszámát is érdemes rátenni, ha valaki bővebb információt szeretne.

!


FONTOS

  • Legyen olyan az elsős alkalom, amilyen a diákkör! Az, hogy kicsit jobban összerakjuk a programot, ne jelentse azt, hogy a szebbik arcunkat mutatjuk, pláne ne csapjuk be őket! Csak azért mert esetleg nem vallásos diákok is megjelennek, nem tanácsos lespórolni az imát vagy a dicsőítést...
  • Próbáljuk meg megmutatni, hogy ebbe a diákkörbe be lehet illeszkedni, integrálódni. Főleg nagy diákköröknél probléma, hogy a sok-sok ismeretlen kavalkádjában szerencsétlen érdeklődő reménytelennek tartja, hogy itt ő valaha is otthon fogja érezni magát. Talán a legjobb, ha egy nemrég becsatlakozott diákkörös mesél arról, hogy ő hogyan lett idegenből a közösség valódi tagja...


vissza

Személyes eszközök