Cél=probléma*(-1)
Forrás: Mekdsz Ötlettár (www.mekdsz.hu/otlettar)
Aktuális változat
- Nem biztos, hogy Isten nagy víziókat fog adni, lehet, hogy nem is olyan típusú emberek a vezetők. A gyakorlatiasabb vezetők ezért megközelíthetik a cél fogalmát a másik oldalról is.
- Nézzük meg a DK állapotát, végezzünk helyzetelemzést, keressük meg a problémákat. Ami hiányzik a diákkörből, azt kívülről kell pótolni, ami nem hiányzik, azt nem kell pótolni. A cél tkp. a probléma (-1)-szerese, pontosabban a problémát jelentő helyzetjellemző ellentéte.
- Pl:
- Probléma: Nincs elég pénzünk => Cél: Legyen pénzünk
- Okok: nem nyerünk pályázatokat. Mert nem is írunk. Nem tudjuk, hogy kell. Nincs rá ember.
- Ebből máris jönnek a feladatok: felelős embereket kijelölni, elmenni pályázatíró képzésre, legyen pályázatfigyelés, stb.
- Eszközök: vkinél számítógép, internet-hozzáférés
A mi vezetésünk a másik oldalról megközelítve:
Nem ismertük fel a problémát, vagyis hogy kimentek a "nagyágyúk", a helyettük érkezett sok új ember még nem volt eléggé motivált, nem érezte magáénak a közösséget... Tehát cél: Legyen jó közösség! => a két módszerrel ugyanoda jutottunk! :-) Jó is, ha egy DK-ben mindkét oldalról kialakítjuk a célokat, nálunk Józsi, az egyik vezető volt a fentről lefelé módszer képviselője, én pedig a lentről felfelé... Összességében: Nagyon fontos tehát, hogy a cél egy kívánt állapot, a végeredmény. Ami egy időben történő változásról szól, az nem lehet cél.
AJÁNLOTT IRODALOM
MEKDSZ-kézikönyv!!!
Bill Hybels: Légy bátor, és vezess! Új Remény Alapítvány, Debrecen, 2004.
Bill Hybels: Ki nem ér rá imádkozni? KIA, Bp., 2006.
Jim Petersen: Az evangélizálás mint életstílus. KIA, Bp. 2000.
John Stott: Egy az Úr, egy a hit – Az evangéliumi mozgalom hitvallása. Harmat, 2002.
Zsuzsi
(nazsuzs kukac gmail.com)