Adakozás

Forrás: Mekdsz Ötlettár (www.mekdsz.hu/otlettar)

(Változatok közti eltérés)

Wikiadmin (Vita | Szerkesztései)
(Új oldal, tartalma: „Itt vagy most: Evangelizáció rovat Hátország Anyagi háttér Adakozás ---- "Mert ismeritek a mi Urunk Jé...”)
Következő változtatások →

Aktuális változat

Itt vagy most: Evangelizáció rovat Hátország Anyagi háttér Adakozás



"Mert ismeritek a mi Urunk Jézus Krisztus kegyelmét, hogy gazdag létére szegénnyé lett értetek, hogy ti az ő szegénysége által meggazdagodjatok." (2Kor 8, 9)



Hogyan néz ki a jó diákkörös persely?

Legyen zárt. Egy kicsi, zárható, könnyű kartondoboz, amin van egy nagyobb rés (ha nincs, vágjunk rajta). Nem célszerű a tálcás/nyitott perselyes megoldás, mert így veszélybe kerül az adakozás titkossága. Nem az a cél, hogy az emberek csoportnyomásra adakozzanak. Fontos szempont a szállíthatóság, kényelmesen férjen bele a pénztáros táskájába, hogy tudja mindig hozni az alkalmakra. Legyen rajta minél nagyobb (pl. halacska alakú) rés, hogy kényelmesen és észrevétlenül be lehessen dobni az összeget. Alapvető szempont, hogy ne kelljen megmutatni, hogy mennyit dob, aki dob. Természetesen ezen kívül legyen esztétikus is: bevonhatjuk színes csomagolópapírral, kidíszíthetjük matricákkal, rajzokkal, ráírhatunk igéket. Azért nagyon csicsás ne legyen.

Milyen igét írjunk a perselyre?

Íme néhány adakozással kapcsolatos ige: Adakozásról szóló igék De magatok is kereshettek ilyeneket a Bibliában. Az igevers ráírásának szintén ne a nyomásgyakorlás legyen a célja! Az adakozásról részletesebben olvashattok a Bibliában Máté evangéliumában: Mt 6,1-4 és Pálnak a korinthusiakhoz írt második levelében: 2Kor 8,1-9,15.

Ezek alapján az adakozásban fontos szempont az önkéntesség, a kölcsönösség, a szeretet, a titkosság (vagyis hogy Isten és ne az emberek tetszésére történjen), Isten dicsőségének szolgálata és az iránta érzett hála. Az adakozás ezen felül kegyelmi ajándék is, tehát nem az adakozó egyéni teljesítménye, hanem az Úr adott számára lehetőséget, hogy megtegye.


Kik adakozhatnak?

Bárki. Ezért fontos, hogy a pénztáros a perselyt minden alkalomra magával vigye, és egy jól látható, mégis félreeső helyre (pl. a terem egyik sarkában egy különálló padra) tegye ki, és az egész idő alatt szabadon hozzáférhető legyen. A perselyre külön nem kell felhívni a figyelmet (azért jó, ha színes, hogy észrevehető legyen). Ha valaki már tapasztalt diákkörös, úgyis tudja, hogy van persely, az újak pedig hadd vegyék észre maguktól! Fontos, hogy csak az adakozzon, aki szeretne, és annyit, amennyit nélkülözni tud. Lehetőleg névtelenül történjen az adakozás. Aki nem jár a diákkörötökbe, de szeretne adakozni, pl. szeniorok, az a pénztárossal vegye fel a kapcsolatot! Ennek érdekében legyen hozzáférhető a vezetőknél a pénztáros elérhetősége! Ebben az esetben, főleg, ha nagyobb összegről van szó, célszerű elkönyvelni az összeget, és névvel vagy anélkül kihirdetni, hogy mennyit kapott a diákkör, miből lehet gazdálkodni.

Hogyan buzdítsunk adakozásra?

Erre két válasz van: 1. sehogy, Isten majd adakozásra indítja azokat, akiket akar, 2. azért megengedett, hogy finom célzásokkal felhívjuk a figyelmet erre a lehetőségre, de kényszer nélkül. Például az igeverses díszítéssel, vagy írhatunk egy rövid e-mailt, esetleg a szeniorokat levélben kérhetjük adakozásra, de csak indokolt esetben (pl. konkrét program megvalósítása).


Hogyan adakozhatsz a MEKDsz-nek mint szervezetnek?

Ezt az irodában kell megkérdezned. MEKDSZ honlap Ezekből az adományokból finanszírozzák a munkatársakat, a konferenciákat, vezetőképzőket, könyvtárat, kiadványokat, működési költségeket és még sok mindent. Szükség van a legkisebb adományra is. Bővebb info a honlapon és az irodában!

Személyes eszközök