VagyOK BT
Forrás: Mekdsz Ötlettár (www.mekdsz.hu/otlettar)
Lectio Divina
Az Ige hallgatása élő találkozássá lehet ebben az ősi és mindmáig érvényes gyakorlatban, melynek segítségével megtalálhatjuk a bibliai szövegben azt az eleven szót, amely cselekvésre szólít, irányt jelöl és életet alakít. Egy rövid időre nem cselekszünk, hogy a figyelemből befogadás, a befogadásból valódi cselekedet származzon.
Gyakorlat: Lényege, hogy egy kiválasztott bibliai részt nagyon lassan, többször egymás után olvasunk végig, engedve, hogy szinte mi is a szöveg részesei legyünk, imádságunkká váljon. (kiválaszthatunk valakit, hogy fennhangon ő olvassa fel az igerészt). Ezt követően elgondolkozunk azon, hogy fennállhat-e valamilyen kapcsolat a szöveg és saját életünk között. A kapcsolat lehet akár egy-egy szó, gondolat vagy érzés is, ami megérint. Közben természetesen újra meg újra visszatérhetünk a szöveghez. Ez a lassú mozgás a szövegtől az imádságig és vissza, egyfajta ritmussá alakul, ami Istenre figyelést és különleges kommunikációt eredményez. S ahogy Illés próféta is a fenti idézetben, mi is Isten jelenlétébe kerülünk: Krisztusban élünk, Isten lelke által „láthatjuk" az Atyát, anélkül, hogy valóságban látnánk. Ismerhetjük anélkül, hogy a valóságban ismernénk. Hallhatjuk Őt szavak nélkül: egy halk, szelíd hangra figyelve a lelkünk mélyéről. S ez az ami nem megy hit nélkül, mert a hit az a kapocs, ami egyesít bennünket az Atyával.
Bibliodrámácska
Az Ige vezet minket. Felolvasunk és megfigyelünk, majd lejegyzeteljük azt, amit az Ige nem, de a Lélek és a mi lelkünk elmondhat. Kísérletet teszünk, hogy belülről is megismerjük a szereplőket. Most azonosulhatsz és el is játszhatod.
Gyakorlat: A kiválasztott igeszakaszt vagy –szakaszokat felolvassuk. Ezalatt mindenki papírt és ceruzát vesz a kezébe, és lejegyzi, hogy a szöveg egyes szereplői hogyan érezhették magukat. Más szóval kísérletet teszünk arra, hogy megfogalmazzuk azokat a belső történéseket, amikről az Ige nem ad számot. Mint emberek, eséllyel érezhetünk rá a belül dúló érzelmekre, mivel az egyes szituációk sokunknak ismerősek lehetnek. Miután leírtuk, el is játsszuk ezeket az érzelmeket. Legvégül pedig kibeszéljük, hogy melyik szereplő élethelyzetével, érzelmeivel tudunk leginkább azonosulni, és rákérdezünk arra is, hogy miért?
Képodráma
Vizuális vagy? Tekints a képre, ismerd meg őket, és az őket formáló Istent, aki a te Istened. Zene segít, hogy ne csak láss, de érezz is. Amit szövegben nehezen tudnánk megragadni, most a képek közvetítik. Ami padig kialakul, arról adj számot. Több szem többet lát!
Gyakorlat: Több lehetőség áll előttetek. A falra vetítéses módszerhez projektor kell, ez esetben egyazon kép részleteit is bemutathatjátok. Ha nyomtatni szeretnétek, tárlatszerű kiállítást rendezhettek. A képek egy történetről, vagy egyes bibliai szereplők életéről, vagy akár könyvekről is szólhatnak. Gondos válogatás után képek az életnek arról a területéről mesélnek, ameddig a szavak már nem érnek, nem érhetnek el.
Induktív bibliatanulmányozás
Itt annyit tudhatsz, amennyit az Ige elmond. Nem rakunk hozzá és nem veszünk el belőle: egyedül a szöveg beszél. Évezredek óta elég ennyi.